دوچرخه سواری فرخزاد به امام زاده داود

مسیر خاکی فرحزاد به امام زاده داود.همون مسیری که خیلی از بابا بزگ های ما ازش خاطره دارن الان یه مسیر خیلی خوب و البته سنگین برای دوچرخه سواری کوهستان است.جمعه هفته قبل به همراه جمعی دوستانه،  نصفی از این مسیر رو رکاب زدم و این هفته پنج شنبه هم تنهایی همه مسیر رو رکاب زدم تا عکس و اطلاعات مسیر رو کامل کنم و به طور کامل تری این مسیر رو برای علاقه مندان معرفی کنم. من خوب چون خونم فرحزاده این مسیر رو به صورت پیاده روی ، کوهپیمایی و دوچرخه سواری زیاد طی کردم و یکی از اولین جاهایی بود که باعث شد من به طبیعت و کوه پیوند بخورم (یادش بخیر).

بعد از رسیدن به میدان فرحزاد باید به اول جاده امام زاده داود بریم و در این جاده سراسر خاکی و سربالایی به سمت امام زاده رکاب بزنیم. اگه مسیر رو بلد نیستید بهترین راه پرسیدن از اهلی محل به خصوص کسبه محلی تا تو کوچه پس کوچه ها سرگردون نشید. حالا بذارید یه کم مسیر و ویژگیهای اون رو معرفی کنم ،روی خود عکسها با نگه داشتن ماوس روی هر عکس توضیحات مربوطه رو میدم. این مسیر یه مسیر سنگین و پرفشار محسوب میشه چنانکه اگه هنوز در اوایل شروع دوچرخه سواری هستید یا به صورت جدی دوچرخه سواری به خصوص در شیب و خاکی انجام نمیدید نباید توقع داشته باشید که کل مسیر رو بتونید تا آخر برید و یا حداقل ممکنه بتونید این کار رو با استراحت و صرف زمان بیشتر در طول مسیر انجام بدید.

 این مسیر حدود 12 کیلومتر از اول جاده تا آخرین قسمت سربالایی به اسم "تپه سلام" هست و از تپه سلام تا خود امام زاده سرپاینی و حدود 2 کیلومتر میشه . مسیر از ابتدا تا انتها تپه سلام همیشه سربالایی هستش و به لحاظ شیب مسیر رو میشه 3 قسمت کرد. اول از شروع مسیر تا بالا یک سربالایی نسبتا کوتاه ولی پرشیب رو دارید که به خصوص چون شروع کار هستید و هنوز بدن خوب آماده نشده فشارش بیشتر از حد روی بدن احساس میشه اما این قورباغه ایه که اول کار باید قورت بدید. دوم از انتهای قسمت قبل تا اول هزارچم که مسیر سربالایی و با شیب های متغییره اما هیچ کجا شیب قسمت قبل رو تجربه نمی کنید اما جنس زمین خیلی جاها سنگهای درشته که رکاب زدن رو مشکل میکنه و قسمت سوم از ابتدا تا انتهای هزارچم هستش . این تیکه از مسیر به طول حدود 3 کیلومتر به نظرتون خیلی طولانی خواهد اومد و مسیریه که از پایین دره ای که توش هستید پیچ میخوره و با زیگ زاگهای بلند شما رو به بالای کوه میبره. به بالای هزارچم اصطلاحا "کتل خاکی" میگن. به کتل خاکی که برسید منظره خط الراس توچال قسمت بازارک تا لوارک در شمال و جاده آسفالت امام زاده داود از سمت شهران در غرب مناظر زیبایی هست که خواهید دید اما امام زاده از اینجا مشخص نیست. به کتل خاکی که برسید کار رو تموم شده بدونید و در یه مسیر ترکیبی از سربالایی و سرپایینی با شیب متوسط شما حدود 15 تا 20 دقیقه بعد به محلی از جاده به اسم "تپه سلام" می رسید. اینجا یه تابلوی فلزی کنار جاده هست که روش زیارتنامه امام زاده رو نوشتن و این نقطه اولین محلی هست که ناگهان امام زاده داود در روبروی شما پیدا میشه و فوق العاده منظره زیبا و خاطره انگیزی داره و از طرفی پایان مسیر سربالاییه و از این جا به بعد تا خود امام زاده حدود 2 کیلومتری سرپایینی دارید و از بازارچه اون سردر میارید. در مورد آب در چند نقطه در قسمت دوم مسیر لوله های آبی وجود داره که میتونید از اونها آب بردارید و آب خوردن هست و اسم یکی از این آبها از چشمه ای به نام "آب زندگانی" میاد که الان خشکه . بعد از کتل خاکی نرسیده به تپه سلام هم یک چشمه خیلی خوب و پر آب داره کخ اون هم با لوله دسترسی بهش رو آسون کردن و آب واقعا گوارایی داره. روستا ومنطق سرسبزی هم که در اواسط قسمت دوم مسیر شما قرار داره و با یک قهوه خونه متروکه و نیمه مخروبه به همراه باغها و درختهای زیاد کاملا مشخصه به نام "یونجه زار" از قسمتهای زیبای مسیر شما خواهد بود.

در برنامه اول به همراه سایر دوستان ما تا یونجه زار فقط رکاب زدیم که حدود 6.5 کیلومتر میشه و به لحاظ مسافت نصف مسیر هست اما به لحاظ دشواری سخت ترین جای مسیر هزار چم اونه که یه رکاب زدن استقامتی و در شیب شدید تر هست که در تابستان شما با تابش مداوم آفتاب کاملا کلافه میشید و در پاییز با وزش بادهای سرد چندان راحت نخواهید بود.

حالا عکس های برنامه که تا یونجه زار مربوط به برنامه اوله و از یونجه زار تا امام زاده رو تو برنامه ای که خودم رفتم گرفتم :

جمع شدن دوستان در میدان فرحزاد

ابتدای مسیر

قسمت دوم مسیر

استراحت

سنگینی مسیر و حمل پیاده دوچرخه

یونجه زار و تصمیم به اتمام برنامه

یونجه زار

اتراق و صرف صبحانه

اتراق و صرف صبحانه

بازگشت گروه به فرحزاد بعد از حدود 4 ساعت دوچرخه سواری سنگین

اتمام برنامه در فرحزاد

آرین 13 ساله ، کوچکترین و سخت کوش ترین عضو تیم

ادامه مسیر از یونجه زار :

ادامه مسیر ، منطقه یونجه زار

نمای مسیر از پشت سر

پاییز منطقه

قهوه خانه نیمه مخروبه یونجه زار

من ، تنهایی ، جاده پاییزی و آهنگ بوی پیراهن یوسف (جای همه خالی)

یونجه زار

یه عکس ناخواسته ولی باحال

روی هزار چم و عکس از دره پاییزی

هزار چم

هزار چم

کتل خاکی

کتل خاکی

ثپه سلام

جاده آسفالت شهران به امام زاده داود

!دوچرخه خسته

امام زاده از تپه سلام

من و دوچرخه

از ابتدای مسیر تا انتهای مسیر( تپه سلام) حدود یک ساعت و پنجاه دقیقه به صورت یه نفس با سرعت متوسط (7.5 کیلومتر) برای من طول کشید به لطف تمرینهای شبانه هفتگی . بازگشت از این مسیر و هدایت دوچرخه در سرپایینی در مسیری خاکی و در بسیاری جاها سنگلاخ مهارت و به کل ماجرایی متفاوته (حدود 25 دقیقه برای من طول کشید) چنانچه هنوز خیلی مسلط نیستید و تجربه لازم رو ندارید به هیچ وجه نذارید دوچرخه شتاب بگیره اما برگشت از این مسیر به اندازه اسکی کردن لذت بخش و هیجان انگیزه به شرط داشتن تبحر لازم و رعایت نکات ایمنی. خداکثر سرعت من تو سرپایینی حدود 53 کیلومتر بود.

 

 

/ 19 نظر / 90 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هادی

سلام به نظر من مسیر فرحزاد به امام زاده داود فقط 2km آخرش شیبش یه زره زیاده همین؟!؟!؟

سینا

عزیز جان سلام. من سینا اهل ستارخان هستم مدت 2 ساله که از کرج به تهران اومدم. اولا" اینکه واقعا" ازت ممنونم بابت این زحمات و مطالب جالبی که دروبلاگت نوشتی. واقعا" عالین. 2وما" میخواستم 1 راهنمایی کنی. من میخوام برم نقاط اطراف تهران را بگردم هم موتور دارم و هم ماشین فقط 1 مشکلی دارم اینکه نمیدونم از چه راهها و مسیرهایی باید برم تا برسم در ضمن من شنیدم که مسیر فرحزاد به امامزاده داوود دوچرخه سواری هم داره کجای فرحزاده؟ میدونی؟ آخه 1 جاده داره که از طرف یادگار میری به بالا و کلی رستوران و سفره خانه داره که وقتی به بالاش میرسی دیگه حالات داهات میشه و یکی هم از طرف اشرفی اصفهانیه، من نمیدونم دقیقا" از کجا باید برم. کلا" میخواستم هرچی نقاط تفریحی و گردشی تو تهران هست رو برام بگی. ممنونت میشم. و اینکه چطوری میشه به این نقاط رفت از چه مسیری؟ اگه میشه برام عکس نقاط رو هم بفرست خیلی آقایی Sina.bozorgi@yahoo.com

دمت گرم پهلوون با همين گزارشت كلي حال كردم با سن وسال باللاي 50 بهم چرخ سواري نيمياد ولي نفس گرمت از تو دله اين گزارش حالمو جآ اورد حق جلوه ت بده مشتي

فواد

سلام. اقا دمت گرم! منم با خودت ببر.؟!

یک دوست

سلام اولا" خسته نباشید دوما" زیارت قبول کاش می نوشتی از کجا باید بریم مسیرها را می گم چون ما از شهرستان می خواهیم بیاییم و راه را نمیدانیم بعد چنتا راه داره و کدومش بهتره لطف میکنی ممنوم .

ادریس

با سلام و خسته نباشید خیلی مشتاقم که با گروهی شروع به گردش و دوچرخه سواری رو داشته باشم لطفا در صورت امکان برنامه خود را اعلام نماید.

رضا لطف الله زاده

با سلام من خیلی دوست دارم با گروه شما همراه باشم و هر روز مسیر 30 کیلیومتری نارمک تا پونک را رکاب میزنم خوشحال میشوم با گروه شما همراه شوم لطفا" هرچه سریعتر تاریخ و ساعات حرکت را ذکرکنید و در صورت امکان یک شماره تلفن هم بدهید

نيما اخوان

خسته نباشيد يادخاطرات اين جاده را برايم زنده كردي .اگر كمكي خواستيد بگيد.من 5ساله بودم پياده با الاغ پدرم ازاين راه ميرفتم الان استاد دانشگاه هستم .فوق ليسانس حسابداري .بچه اون خاكم اشگ در چشمانم جاري شده .عكسهاي اونجا من و به خود آ ورد .دستون درد نكنه .اگر آرشيو عكس قديم تر را بخواهيد من دارم .

رحمت

سلام دوست من وب جالبی داری فقط در ابتدای متن عبارت بابابزرگ های ما را اصلاح کن اگه وقت کردی به ما سر بزن و مرا لینک کن شیعیان عالم

tabiatgard

خداوندا . . . چنان کن سالی که در راهه، سال ما باشد سعادت، بخت نیکو، حال خوش در فال ما باشد پلیدی ها و زشتی های دنیا سهم اهریمن قشنگی ها و خوبی های دنیا مال ما باشد پریشان حالی و اندوه صد فرسنگ از ما دور رفاه و امن و آرامش رفیق حال ما باشد قطار زندگی که گاه گاهی خط عوض می کرد پس از این روی ریل بهترین آمال ما باشد سیاهی گم شود در سال کهنه سال نو سال طلوع آفتاب از مشرق اقبال ما باشد